.RECEPT & MAT

Kyparissia Grekland

Och så kommer ett megainlägg med blandade pic, som kanske räcker ett par dagar om staden vi bodde i Kyparissia.

Kyparissia

Kyparissia (grekiska Κυπαρισσία) är en stad i den grekiska prefekturen Messenien. Den ligger i avsatser mellan berget Psychro och Kyparissiaviken på Peloponnesos västkust. Staden hade år 2001 ett invånarantal på 5 708. Det forntida Kyparissia omtalas redan i Iliaden och blev efter Epameinondas seger över Sparta år 369 f.Kr. försett med en av vågbrytare skyddad hamn. Under medeltiden, då staden efter 1205 liksom större delen av halvön tillhörde Villehardouins ätt, kallades den Arkadia. Efter att ha blivit förstört av Ibrahim Pascha år 1825 återtog Kyparissia, då det återuppbyggdes, sitt antika namn.

Kyparissia Grekland

Vi rullade in sent en lördagskväll men på den här restaurangen och i stort sett hela centrumdelen var det liv och rörelse. Barn lekte ute och familjer, unga som gamla satt ute på serveringar och åt sen middag. Så härlig upplevelse att se. Denna restaurang åt vi på senare i veckan inlägget är HÄR!

Kyparissia Grekland Kyparissia Grekland Kyparissia Grekland

Torrt som det ska vara i Grekand.

Kyparissia Grekland Kyparissia Grekland

Tågstationen 

Den gamla tågstationen i Kyparissia numera nerlagd men efterlämnar sig ett riktigt grant lok och en vacker byggnad som används som café eller restaurang under högsäsong, oklart, det var stängt när v var där (oktober).

Kyparissia Grekland Kyparissia Grekland

Många lösdrivande hundar, här en automat som de kan äta ur, så himla fint. Ovanför så att inte hundarna kommer åt, samma sak för katterna.

Förfallna men vackra byggnader. Jag hade lätt köpt den och bilen framför. 

Foodmarket Kyparissia

I utkanten av staden hittar vi en större matvarubutik. Det finns flera på den stora vältrafikerade gatan och inne i stadskärnan. HÄR hittar du affären.

Älskar att går runt i matbutiker utomlands och botanisera kring utbudet. Den finaste jag varit på måste vara den på Sicilien, Cefalu, Gourmet deco läs mer om den HÄR!

Den grekiska damen matar katterna ♥️

Nästan mittemot hotell fanns det hös och kalkoner.

Utsikt från hotellet mot fiskrestaurangen. Inlägg hittar du HÄR!

Vägen hem till hotellet. Om man inte gillar gå uppförs ska man inte åka till Kyparissia, för att komma till centrum från havet sett är det backe som gäller.

Vägen upp mot centrum och ”Old town”. Gick man ner vägen till vänster kom man till havet ocg vårt hotell. Här på bilden kommer vi från beachen. Läs HÄR om den.

Så vacker byggnad under förfall.

Grekiska riksväg 9 går igenom Kyparissia och är vältrafikerad. Kring denna huvudväg ligger många restauranger, supermarkets, butiker och apotek.

Oliver som växer mitt i trottoarerna. Omogna tyvärr när vi var där och gärna hade pallat.

   

Nöjd, nöjd, nöjd! Att hitta nya semesterorter som inte är överbelamrade med tursiter eller turistiga. Här blandade vi oss med den Grekiska befolkningen och njöt av att se hur de levde sina liv en vecka i oktober.

Fortsättning följer…

 

 

 

 

Share Button

Leave a Reply

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *