HUSBIL,  RESOR & SEMESTER

Kustvy Ställplats

Hittade ett opublicerat inlägg om ett av våra favorit ställplatser på nära håll. 
Denna tur gjorde vi hösten 2023. Och det är just på hösten det är mysigt att besöka Kustvy tycker vi.
Ta en löprunda eller promenad i den vackra miljön.

Nästgårds! Knappt 1 timmes bilfärd är lagom när man inte vill kuska runt längre när kvällarna snabbt blir mörka och man slutar jobbet sent.

Kustvy Ställplats

Denna gång valde vi enplats precis vid vattnet. Det finns två ställen, en vid hamnen och en här vid den gamla hamnen som ligger strax innan den förstnämnda. 

Här finns utedass och utrymme för att diska. På dert andra stället kika in HÄR! finns dusch och toalett.

Runt Bondskärets naturreservat är det vackert att ta en löprunda eller en promenad.

Men först favorit frukosten.

 

Hittade kantareller.

Läste klart Mats Strandbergs bok ”Konferensen”, bara för att jämnföra med filmen som släpptes och där jag och maken spelade poliser i.

Malmburgare med extra allt alltid gott efter en stund i skogen.

11 grader i vattnet, det är bara att hoppa i och njuta.

Ny dag ny frukost.

Servicehusen.

Hike Ängskärs naturreservat

 

Klubbkasen

Nöjda och glada efter en helg i naturen.
Förra årets besök hos kustvy och en mindre modell av kräftis kommer om ett år… Näjdå! Snarast innan nya säsongen på rull börjar vilket innebär snarast!

Share Button

Leave a Reply

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *