
HALLOWEEN X 2
Redan torsdag!
Men jag måste berätta vilken härlig weekend det blev! Vi startade upp med en liten Halloweenmiddag i torsdag, för ”äta måste man ju ändå göra”.
Årets Jack!
Ögonsås, eller creme fraiche med sweet chili och oliver.
Yngsta sonen (10-åringen) hjälpte till med dukningen, blod i provrör, vitlökar och våra spöken…
Dagens middag var inget annat än stekt hot dogs med potatismos! Men visst är det lite roligt att skoja till det med mandelflarn och svart hushållsfärg!
Och så lite snarr förståss!
Till dessert en enkel vit chokladmousse som färgats med svart hushållsfärgs så att den fick en ”mudd” look.
På fredagen packade vi in oss och drog till Värmdö, för att mötas av skelett , häxa och mr drakula! Så himla trevligt att få komma bort och ha trevligt.
Under lördagen blev det en hel del kroppsarbete och utomhusfys! Skönt! Efter tog vi ett välförtjänat besök i bastun som efterföljdes av så god mat, dryck, dessert och så mycket bättre så klart!
Dajmfluff med karamelliserade nötter! Mums!
Hoppas att ni har en härlig vecka! Jag har fullt upp och ska iväg på spännande kvällsjobb i kväll! Wiiiiie! :)

